EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-01-2021 19:01   Güncelleme : 06-01-2021 19:01

Alibaba'dan 8 milyar dolarlık tahvil ihracı

E-ticaret devi Alibaba, Çin hükümeti tarafından soruşturmalar sürerken, 8 milyar dolar tutarında tahvil ihraç etmeyi planlıyor.

Alibaba'dan 8 milyar dolarlık tahvil ihracı
Alibaba, 1 hafta içerisinde 8 milyar dolar tutarında tahvil ihracı ile borçlanmaya gidiyor. Kaynaklara göre, e-ticaret devi ilk aşamada taban 5 milyar dolar olmak üzere kadar borçlanma hedefliyor. Gelen talebe bağlı olarak ihracın artırılabileceği de gelen bilgiler arasında.

Bu dönemde Jack Ma’nın şirketleri hükümet tarafından yoğun denetim altında. Tahvil ihracı, küresel yatırımcıların da şirkete olan güvenini ölçecek.

Geçtiğimiz aylarda Ant Group’un dev halka arzı hükümet tarafından engellenmiş, şirkete yeni düzenlemeler önerilerek, yıllar önceki bir satın almadan dolayı Alibaba’ya ceza kesilmişti.

Lucror Analytics Kredi Analisti Chuanyi Zhou’ya göre tahvil ihracı Jack Ma üzerindeki belirsizliği anlamak için aydınlatıcı bir hamle olacak, ayrıca “İhraç, Çin’in son zamanlarda değişen düzenleyici davranışlarının ve Alibaba’ya olan etkisinin küresel yatırımcılar tarafından nasıl algılandığını anlamak için iyi olacaktır.” diye belirtiyor.