GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-10-2022 21:07   Güncelleme : 25-10-2022 21:07

Buyurun yer sofrasına / Okumuş cehalet – yer sofrası ve bilimsellik üzerine…

Buyurun yer sofrasına / Okumuş cehalet – yer sofrası ve bilimsellik üzerine…
Değerli dostlarım,
Gün geçmiyor ki sosyal medyada milletin değerleri, genel kabulleri üzerinden ayrıştırıcı, ötekileştirici, aşağılayıcı bir ifade görmeyelim.

Kimi çıkar İmam Hatip'lilere sataşır, kimi başörtü üzerinden polemik yapar.

Geçtiğimiz günlerde de yine muhalif saflardan bir sunucu şöyle bir ifade kullanıyor; "Yer sofrasında yemek yiyen bir akıldan bilim falan beklemeyin."

Yahu gerçekten siz nasıl bir akıl tutulması yaşıyorsunuz ya da siz nasıl bir sarhoşluk içindesiniz ki bu kadar cahilce ifadeler kullanabiliyorsunuz?

Önce sormalı masada ya da yemekle bilimin, ilimin ne alakası var?

Aslında mesele yer sofrası falan değil. Biz bunları çok iyi biliyoruz. Üniversiteliler bir iftar yemeğine oturmuşlar, burada mesele yerde yemekten çok yemeğin iftar yemeği olması.

Oradaki gençler bir iftar yemeğinde değil de bir rock festivalinde toplanmış gençler olsaydı aynı ifadeyi kullanacak mıydı? Tabi ki hayır!

İşte bütün dertleri İslam'la, insanların manevi değerleriyle uğraşmak olan bu kesim hiç değişmez, değişmeyecek.

Yer sofrasının İslami gelenekteki yerini bir kenara bırakıp bilimsellik açısından faydalarını yazan, kaleme alan birçok makale okudum.

Bunlardan sadece tavsiye edilen oturuş pozisyonu bile ciddi mide sorunlarının önüne geçebilecek kadar bilimsel.

Bugün toplumun büyük bir kesimi obez, ileri yaşlarda mide ameliyatı yaptıranların sayısı az değil. Oysa yer sofrasında bir dizini yukarı kaldırır şekilde oturduğunuzda daha yemeğe başlamadan midenin bir kısmını küçülterek az yeme moduna girmiş oluyorsunuz.

Burada yer sofrasının faydalarını saymayacağım elbette ancak illa ki bilimle ilişkilendirecekseniz bu açıdan ilişkilendirilebilir.

Tabi ki biz Müslümanların gözünde yer sofrası Hz. Peygamberimizin (s.a.v) sünnetine uymak açısından daha ileri bir kıymete haizdir. Bu da ayrı bir yazı konusu.

Yoksa "yer sofrasında oturandan bilim beklenmez" gibi cahilce sözlere, "Masalarda yemek yiyen Avrupa orta çağ karanlığında boğulurken, yer sofrasına oturan Müslümanlar dünya medeniyetine öncülük ediyordu." Cevabını veririz.

Özetle Necip Fazıl'ın da dediği gibi "Siz uzaya mekik fırlattınız da başörtüsüne (yer sofrasına) mı takıldı?


Allah'a emanet olunuz!

Yorum ve önerilerinizi sosyal medya hesaplarım ve ogunhaber.com üzerinden bana iletebilirsiniz.