GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-12-2022 18:36   Güncelleme : 07-12-2022 18:36

Çözüm bekleyen bir sorun

Emniyet teşkilatımızda, en az 20 yıl emek vermiş, bunun da 10 senesini, Başpolis, Kıdemli Başpolis olarak görevlerini icra edip, bu rütbelerin kalkması ile ve de sınavla Komiser yardımcısı rütbesini terfi eden 1800 personel var.

Çözüm bekleyen bir sorun
Emniyet teşkilatımızda, en az 20 yıl emek vermiş, bunun da 10 senesini, Başpolis, Kıdemli Başpolis olarak görevlerini icra edip, bu rütbelerin kalkması ile ve de sınavla Komiser yardımcısı rütbesini terfi eden 1800 personel var.

Liyakat ve tecrübenin en güzel örneğini sergileyen bu insanlar, ayrıca da 2016'dan sonra, FETÖ'nün sebep olduğu önemli bir amir boşluğunu da fedakârca görev yaparak, en iyi biçimde yerine getirmişlerdir. Bu her türlü takdire şayandır.

Bu boşluk, günümüzde ve de Polis Akademileri'nin olağanüstü çabası, yeri geldiğinde kapasitesinin dört, beş kat üzerinde mezun vererek, önemli bir ölçüde kapatılmış olsa da halen ihtiyaç devam etmektedir.

Polis Akademileri, halen aynı randımanda, işlerini yapmaktadır.

Ancak şu an, halen, üst düzey yönetici kadrosunda (Başkomiser, Emniyet Amiri, 4. 3. Sınıf Emniyet müdürü) eksikler bulunmaktadır.

Söz konusu olan bu 1800 Komiser Yardımcıları ise haklı olarak, Başpolis/Kıdemli Başpolis olarak geçirdikleri hizmet yıllarını, terfi yıllarına sayılmasını talep etmektedirler.

Bu, devlete ekstra bir ücret getirmeden, ayrıca da mevcut açığı kapatmaya etkili olacaktır.
Böylelikle hem hak konusu giderilmiş olacak, ve hem de Emniyet teşkilatı daha da güçlenecektir.
Zira bu 1800 Personel, tecrübe sahibi, ast/üst ilişkisini bilen, ayrıca da, Polislik de geçerli olan, Usta/çırak ilişkisini sürdürebilecek donanımdalar.

Devlette devamlılık esastır.
Sürdürülebilirlik adına, dikkate alınacak bu düzenleme, teşkilatı şüphesiz rahatlatacaktır.

Teşkilat değişti, gençleşti, profesyonelleşti.

Evet, her şerrin arkasında muhakkak bir hayır vardır ve biz bu hayırı, günümüz Emniyet teşkilatına baktığımızda, bariz gözlemleyebiliyoruz.

Teşkilat mensuplarının kahir ekseriyet genç, dinamik, iyi eğitimli, ve profesyonel polislerden oluşmakta.

Bekçiler de ona keza.
Bu teşkilata yeni ve freş bir çehre kazandırdı.

Ancak tabii, eskiden kalma gelenekler, görenekler, biraz sönük kalmaya başladı.

Şahsi fikrim olarak, bu söz konusu olan, Başpolis/Kıdemli Başpolislikten, Komiser Yardımcısı rütbesine terfi eden 1800 kişinin bu hak mağduriyetleri giderilirse, terfi almaları kolaylaştırılırsa, teşkilatın FETÖ nün verdiği zarardan kurtulması, epeyce hızlanacaktır.

Siyasi kulislerden, bu konuda olumlu düşünceler olduğunu duyuyor ve destekliyorum.


Bir diğer yazımızda buluşmak ümidi ve dua ile Vesselam.