GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-10-2022 17:13   Güncelleme : 24-10-2022 17:13

Daha ne kadar engelleyeceksiniz?

Daha ne kadar engelleyeceksiniz?
Daha önce burada (OGÜNhaber'deki) sayfam başta olmak üzere pek çok platformda gerek yazılı gerekse sözlü olarak engellilerin engellendiğini ifade ettim. Fakat bir değişiklik olmadığını gördükçe tekraren yazma ihtiyacı duydum.

Her ne kadar son yıllarda yasal açıdan pek çok düzenleme yapılsa da bu konunun halk nezdinde bir türlü çözüme kavuşmadığını üzülerek bir defa daha vurgulamak zorundayım. Bir engelli maalesef ki halen engelli olduğu için okula alınmak istenmiyor, iş hayatında yalnızca ikram personeli, çağrı merkezi personeli, ikram personeli gibi düşünce gerektirmeyen işlerde istihdam ediliyor; gönüllülük faaliyetlerine katılmak istediği zaman "Sen hiç yorulma, zahmet etme. Biz hallederiz" veya "Bir engelliye iş yaptırdığımız görülürse halk bizi linçler, sosyal medyada rezil eder" gibi sözlerle karşılaşıyor, aşk hayatında reddedilen veya görmezden gelinen taraf oluyor, sosyal hayatta ise oyunların "Fasulyeden" oyuncusu oluyor. Yani halen bir şekilde alenen veya gizliden gizliye halen dışlanıyor. Oysaki engelliler size rağmen bir şeyler başarmaya devam ediyor.

Bakınız:
* Türkiye'nin ilk uzay mühendislerinden birisi olan, benim de yakinen tanıdığım beyefendi bir engelli.
* Google'dan burs alan kardeşimiz bir engelli.
* Engelli akademisyen var.
* Engelli iş insanı var.
* Engelli girişimci var.
* Bu ülkede hız rekoru kırmış engelli bir sanatçı var.

Günümüzde sivil toplum kuruluşları pek çok ayrımcılığı ortadan kaldırmak için zırt pırt yürüyüşler, gösteriler yapıyor. Peki konu engelliler olunca bu STK'lar nerede? Hadi onu da geçtim. Öne çıkmış birkaç önemli engelli STK'sı hariç bizim engelli STK'ları nerede? Orada burada siyaset yapan akademisyenler, iş insanları nerede?

Ve son bir soru daha soruyorum size: Daha ne kadar engelleyeceksiniz bizi?