GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-06-2021 03:24   Güncelleme : 03-06-2021 03:24

Hoşçakal Payitaht Abdülhamid..

Değerli dostlarım, tam 4 yıl, 5 sezon 154 bölüm boyunca TRT ekranlarında yer alan Payitaht Abdülhamid dizisi bu Cuma final yapıyor.

Hoşçakal Payitaht Abdülhamid..
TRT’nin kuruluşundan beri bu kadar değerli-tarihi bir dizi, içerik açısısından tarihi vakaların yüzde yetmişe yakını işlenen bir dizi. Dizide Sultan Abdülhamid Han'ın son on üç yıllık saltanat dönemi işlendi.

Severek danışmanlığını yaptığım, keyif aldığım bir dizi. Her ne kadar bazı sahneler için izleyicilerimizden eleştiri aldık ancak dizi sektörünü bilenler bilir, senaryoda mutlaka kurgu olması gerekir. Payitaht dizisi de kurgulardan çok gerçeklerin anlatılması açısından çok değerliydi.

Elbette hala gösterimde olan çok sağlam dizilerimiz var TRT ekranlarında izlediğimiz. Mesela bir Diriliş Ertuğrul, Uyanış Büyük Selçuklu, Teşkilat her biri tarihi ve milli değerlerimize vurgu yapan değerli yapımlar. Yakında Barbaros isimli ekranlara gelecek yeni bir projeyi de bunlara eklemek istiyorum.

TRT son zamanlarda taktire şayan işler çıkarıyor, manevi değerlerimize, tarihimize sahip çıkan bir kurum görüyoruz.

Bunun için öncelikle TRT'ye ve projeye onay veren TRT Müdürü İbrahim Eren Bey'e teşekkür etmek isterim.

Sonrasında yapımcı şirkete, Yusuf Esenkal ve Serdar Öğretici Beylere Payitaht dizisini projelendirirken Sultan Abdülhamid'in her hangi en ufak bir yanlış anlaşılmaya maruz kalmaması için gösterdikleri hassasiyet ve derin araştırmalar için, ayrıca senarist Uğur Uzunok Bey ve ekibine çok derin tarih bilgisi, güçlü kalemi ve gerçekçi senaryosu nedeniyle, çok teşekkür ederim.

Oyuncular Sayın Bülent İnal dört yıl boyunca karakterle öyle bir bütünleşerek oynadı ki ben adeta kendisini görünce dedem sultanı görmüş gibi oluyordum. Kendisine ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum.

Diğer oyuncular Özlem Conker, Hakan Boyav ve Bahadır Yenişehirlioğlu ve ismini tek tek buraya alamadığım bütün oyuncular her biri ayrı ayrı çok iyi bir iş çıkardılar. Hepsine ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum.
Ve ayrıca bu dizide, figüranından, set ekibine kadar geniş kadroda yer alan, emeği geçen bütün çalışanlara önce Sultan'ın torunu olarak bizzat kendim ve sonra Ogünhaber kurumunda köşe yazısı yazan bir yazar olarak teşekkür etmek istiyorum.

Aslında gönül isterdi ki bu yapım daha uzun sürsün. Ancak TRT'den yine güzel projelerin çıkacağına da inanıyorum .
Yeni projelerde tekrar buluşmak üzere, Allaha emanet olunuz