SİYASET
Giriş Tarihi : 02-10-2021 23:22   Güncelleme : 02-10-2021 23:22

İyi Parti, Diyarbakır'da STK ve oda başkanlarını dinledi

İyi Parti Diyarbakır Başkanlığı’nın düzenlediği toplantıya Diyarbakır’daki birçok STK ve oda başkanları katıldı.

İyi Parti, Diyarbakır'da STK ve oda başkanlarını dinledi
İyi Parti Ortadoğu Politikaları Başkanı Salim Ensarioğlu’nun başkanlığında Diyarbakır’da 39 STK ve oda başkanlarının katılımıyla istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Dönüş başta olmak üzeri Kürt sorunu, ekonomi, tarım, eğitim gibi alanlarda yaşanan sorunlar konuşuldu. Ensarioğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantı, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Dönüş üzerine katılımcıların fikirlerini alındı. Toplantı Kanat Önderleri ile devam edip sonrasında Mardin ve Van’da da yapılacak. Toplantı sonrasında alınan notlar ise İyi Parti Genel Merkezine rapor olarak sunulacak. Ayrıca İyi Parti’nin hazırlamış olduğu ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Dönüş’ kitapçığı ilk defa Diyarbakır’da gerçekleştirilen toplantıda dağıtıldı.

Konuya ilişkin gazetemize açıklama da bulunan İyi Parti Ortadoğu Politikaları Başkanı Salim Ensarioğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in talimatı ile Diyarbakır’da başlatılan istişare toplantıların Mardin ve Van’da da devam edeceğini söyledi. Ensarioğlu, işin mutfağının STK’lar olduğunu söyleyerek kendisinin bakanlık döneminde de bu tarz toplantılar yaptığını söyledi. Toplantılar sonucunda genel merkeze rapor olarak sunulacağı belirten Ensarioğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’inde yakın zamanda bölgeye ziyaretlerinin olacağını söyledi.

“İŞİN MUTFAĞI STK’LARDIR”
İyi Parti Ortadoğu Politikaları Başkanı Salim Ensarioğlu’nun gazetemize yaptığı açıklama şöyle, “İyi Parti kurulduğundan bu yana pandemiye rağmen biz esnaf ve vatandaşlarla sürekli buluşuyoruz. Bana göre işin mutfağında olan Sivil Toplum Kuruluşlarıdır. Bu süreçte onları da dinlememiz gerektiğine inanarak onlarla bir araya gelerek bir istişare toplantısı gerçekleştirdik. Ben bunu bakanlığım dönemimde de yaptım. Genel Başkanımız Merak Akşener’in talimatı ve selamıyla arkadaşlarla bir araya geldik.

KİTAPÇIĞIMIZI İLK DEFA DİYARBAKIR’DA DAĞITTIK
Ben Türkiye’de ilk defa hazırladığımız Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Dönüş kitapçığımızı ilk defa Diyarbakır’da dağıttık. Toplantıda ben sadece açılış konuşmasını yaptım ve onları dinledim. Buna benzer yapılan daha önceki toplantılarda hiç bu kadar kalabalık ve farklı fikirden kişiler katılmamıştı. 39 STK ve Oda başkanları katıldı. Kendim bizzat herkesi arayarak toplantıya davet ettim ve hiç fire vermeden herkes katılım sağladı. Herkes fikirlerini söyledi. Bizim açımızdan çok verimli bir toplantı olduğuna inanıyoruz.

“GENEL BAŞKANIMIZA DA DOSYA OLARAK ARZ EDECEĞİM”
Öncelikli konumuz Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Dönüş olmakla birlikte bunun yanında gündeme ilişkinde konularda konuşuldu. Kürt sorunundan, ekonomi, tarım gibi konuların konuşulduğu toplantıda konuşmaların hepsini not aldık. Notlarımızı öncelikle burada ilimize teslim edeceğiz. Sonrasında ise genel merkezimizin programına dahil edip genel başkanımıza da dosya olarak arz edeceğim.

“KANAAT ÖNDERLERİYLE DE BULUŞACAĞIZ”
Toplantımız akil insanları, medreseler ve halkın saygı duyduğu kanaat önderleriyle de buluşacağız. Daha sonrasında ise Mardin ve Van’da da toplantılarımızı gerçekleştireceğiz. Bu programlarımızı tamamladıktan sonra ise genel başkanımızın başkanlığında bölgede toplantılarımız devam edecek.” Dedi.

Toplantıya katılanların isimleri şöyle:

Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit Eren

DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu

DİGİAD Başkanı Remzi Kaymak

DİKAD BAŞKANI Gülşen Duran

DOSİAD Başkanı Abdurrahman Aslan

DİSİAD Başkanı Nurullah Edemen

DİSA Başkanı Doç. Dr. Vahap Coşkun

DİŞAD Başkanı Rıdvan Işık

DTSO YİK Başkanı Burç Baysal

DTB Başkanı Engin Yeşil

DTSO Başkanı Mehmet Kaya

Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Muhammed Kayan

AYDER Başkanı Ferzende Lale

DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane

GÜNSİFED Başkanı Abdulaziz Özkılıç

DGUNOAF Başkanı Abdulvasi Yaz

GÜNGİAD Başkanı Hakan Akbal

GÜN. İŞ A. DER. Başkanı Hacı Ayaz

GÜNTİAD Başkanı Mehmet Dalkıran

HAK-İŞ Başkanı Ahmet Dinç

HAYDER Başkanı Aziz Adıgüzel

HASEV Başkanı Ömer Yıldızhan

MAZLUMDER Başkanı Av. Mahmut Aytekin

MEMUR-SEN Başkanı Nurhak Ensarioğlu

Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Demir

Mustazaflar Cemiyeti Başkanı Av.Abdulgani ORHAN

OSB Başkanı Mustafa Fidan

SAĞLIK-İŞ Başkanı Zülküf Cantürk

Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu M. Cevat Delil

Sur Ziraat Odası Başkanı M.Şirin Demir

TES-İŞ 2. Bölge Başkanı Şükrü Kaçmaz

TÜRK-İŞ 7. BÖLGE TEMSİLCİSİ Bahri Zülküf Karakoç

TÜRSAB Başkanı Mehmet Akyıl

Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu

Yeşilyıldız Derneği Başkanı Yahya Öğer