EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-07-2021 17:38   Güncelleme : 19-07-2021 17:38

TCMB: Enflasyonda oynaklığın ana eğilime yansımaları izlenecek

Merkez Bankası, enflasyonda kısa vadede görülebilecek oynaklıkların ana eğilime yansımalarının para politikası duruşu açısından yakından izleneceğini bildirdi.

TCMB: Enflasyonda oynaklığın ana eğilime yansımaları izlenecek
Dünya'nın aktardığına göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçen hafta politika faizini sabit bıraktığı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının özetini yayımladı.

Enflasyonun kısa dönemde, başta emtia fiyatları ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlar olmak üzere arz ve talep yönlü çeşitli unsurların etkisiyle oynak bir seyir izleyebileceğini bildiren TCMB, "Enflasyonda kısa vadede görülebilecek oynaklıkların ana eğilime yansımaları para politikası duruşu açısından yakından izlenecektir. Sıkı parasal duruş; enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve finansal piyasa gelişmeleri bağlamında dışsal ve geçici oynaklıklara karşı önemli bir tampon işlevi görecektir" değerlendirmesinde bulundu.

Toplantı özetinde, "Para politikası duruşu, enflasyon görünümüne yönelik yukarı yönlü riskler dikkate alınarak, temkinli bir yaklaşımla enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi ve fiyat istikrarı hedefine ulaşılması odağında belirlenecektir. Bu doğrultuda politika duruşu, enflasyon gelişmeleri ve enflasyon beklentileri dikkate alınarak dezenflasyon sürecini en kısa sürede tesis edecek ve orta vadeli hedeflere ulaşıncaya kadar bunun sürekliliğini sağlayacak bir sıkılık düzeyinde belirlenmeye devam edilecektir" ifadelerine yer verildi.