EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-01-2022 18:57   Güncelleme : 10-01-2022 18:57

Ünlü yatırımcı Mark Mobius'tan enflasyon uyarısı

Geçtiğimiz haftalarda, "Yatırımınızın yüzde 10'unu altın yapın" çağrısı yapan ünlü yatırımcı Mark Mobius'tan enflasyon rakamlarına ilişkin korkutan açıklamalar geldi.

Ünlü yatırımcı Mark Mobius'tan enflasyon uyarısı
Ünlü yatırımcı Mark Mobius, enflasyon risklerinin yeteri kadar fiyatlanmadığını ve ABD tahvil getirilerinin daha da yükselebileceğini söyledi. Bloomberg'e konuşan Mobius, geçen yıl ABD'deki para arzının yüzde 30 arttığını, bu durumda enflasyonun yukarı gitmesinin beklenmesi gerektiğini belirtti. Getirilerin yükselmesiyle teknoloji şirketlerinin değerlerinin düşeceğini ifade eden Mobius, gelir sağlayan ve temettü veren şirketlerin pozitif ayrışacağını öngördü.

Türkiye ve Güney Afrika ile ilgili olumlu düşüncem devam ediyor
Mobius; yazılım, donanım, tıbbi hizmetler ve bazı tüketici şirketlerinin hisseleriyle ilgilendiğini söyledi. Ülke bazında Hindistan ve Tayvan için iyimser bir pozisyonu olduğunu belirten Mobius, Türkiye ve Güney Afrika'da da yatırımları olduğunu, bu bölgelerde de istikrarlı gidilmezse risk taşıdığını ancak hala Türkiye ve Güney Afrika ile ilgili olumlu düşüncesinin devam ettiğini sözlerine ekledi.